Blog

Magazynowanie zrębków drzewnych

Magazynowanie zrębków drzewnych stanowi kluczowy element w logistyce i zarządzaniu odpadami w przemyśle drzewnym. Zrębki drzewne, produkowane na skalę przemysłową przy użyciu wydajnych rębaków, to nie tylko metoda recyklingu odpadów drzewnych, ale także cenny surowiec wykorzystywany w wielu branżach, od produkcji energii po wytwarzanie płyt wiórowych. Efektywne magazynowanie tych zrębków jest niezbędne, aby zapewnić ich jakość, zminimalizować straty oraz zagwarantować ciągłość dostaw.

Czytaj więcej…

Konstrukcje z drewna klejonego: zastosowanie i linie produkcyjne

Budownictwo wciąż zmienia, dlatego poszukuje się innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Obecnie jednym z coraz powszechniej wykorzystywanych materiałów jest drewno klejone, materiał wszechstronny i trwały. W naszej ofercie dostępne są maszyny przeznaczone do obróbki różnego rodzaju drewna, również tego klejonego. To właśnie na nim skupimy się w tym artykule.

Czytaj więcej…

Maszyny niezbędne przy obróbce drewna na skalę przemysłową

Obróbka drewna na skalę przemysłową to proces, który wymaga nie tylko surowca, ale też maszyn zapewniających wysoką wydajność. Warto zrozumieć, że istnieje wiele rodzajów maszyn, które są niezbędne w różnych fazach obróbki drewna, ale w tym artykule skoncentrujemy się na trzech kluczowych maszynach: obrzynarce, strugarce i wielopile.

Czytaj więcej…

Nie tylko sęki: jakie są powszechne wady drewna?

Drewno jest surowcem naturalnym, co oczywiście ma wiele zalet: dzięki możliwości sadzenia kolejnych drzew, jego zasoby są odnawialne. Nie sposób jest jednak również uniknąć naturalnych niedoskonałości, które pojawiają się w strukturze drewna. Do jednych z najpopularniejszych należą sęki, ale nie są to jedyne wady drewna, które mogą się pojawić.

Czytaj więcej…

Obróbka drewna skrawaniem: maszyny do pracy na skalę przemysłową

Współczesny przemysł drzewny wymaga wysokiej wydajności i efektywności. Maszynom wykorzystywanym do mechanicznej obróbki drewna stawia się więc rygorystyczne wymagania. W dzisiejszym artykule skupimy się na rodzajach obróbki skrawaniem, czynnikach, które wpływają na cały proces oraz względach bezpieczeństwa, ponieważ niestety w zakładach produkcyjnych wciąż zdarzają się poważne wypadki.

Czytaj więcej…

Bezpieczna praca z wielopiłami: jak uniknąć wypadków?

Często spotykane w zakładach stolarskich i tartacznych wielopiły z mechanicznym posuwem obrabianego materiału, czy to jednowałowe, czy górno- i dolno-wrzecionowe, jak pokazuje praktyka inspektorów BHP, są jednymi z najbardziej ryzykownych maszyn w branży. Wypadek z ich udziałem zazwyczaj kończy się tragicznie – ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią. Bezpieczna praca z wielopiłami to nie lada wyzwanie, ale przy odpowiedniej wiedzy i zachowaniu należytej ostrożności, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka. W tym artykule dowiesz się, jak uniknąć wypadków i prowadzić pracę w sposób bezpieczny dla siebie i innych.

Czytaj więcej…

Jakie czynniki wpływają na jakość zrębków drzewnych?

Obróbka drewna z użyciem rębaka pozwala lepiej wykorzystywać surowiec i zmniejszyć straty do minimum. Nie oznacza to jednak, że zrębki zawsze są tej samej, wysokiej jakości. Wpływa na to szereg czynników, które warto mieć na uwadze, żeby zachować jak najlepszy poziom obróbki drewna. O czym powinniśmy pamiętać oraz jak wykorzystywać zrębki wysokiej i nieco niższej jakości? W tym artykule skupimy się na odpowiedziach na te pytania.

Czytaj więcej…

Sęki – typowe wady drewna

Drewno jest surowcem naturalnym, a przez to – niejednorodnym. Wiele czynników zewnętrznych wpływa na jego jakość, dlatego dość często pojawiają się wady, które należy usunąć podczas obróbki. Takie maszyny, jak optymalizerki do drewna, nie tylko pozwalają nadać surowcowi pożądane wymiary, ale też pozbyć się fragmentów, które nie nadają się do dalszego wykorzystania. Jakie są więc najczęstsze wady drewna i co w ogóle można uznać za wadę?

Czytaj więcej…


Rębaki do drewna a ochrona środowiska

Obserwując pogodę za oknem, nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że klimat się zmienia. Niemały wpływ mają na to lata rozwoju technologicznego i maksymalnej eksploatacji środowiska bez odpowiedniej troski o naturalne zasoby. Obecnie ekologia ma coraz większe znaczenie i nie jest już tylko kwestią światopoglądu, ale w dużej mierze również obowiązujących przepisów. Jednym z rozwiązań technologicznych, które pomaga zmniejszyć liczbę odpadów, nienadających się do dalszego wykorzystania, do minimum, są rębaki do drewna.

Czytaj więcej…


Bezpieczeństwo w pracy z obrzynarkami do drewna: jak uniknąć wypadków?

Bezpieczeństwo podczas pracy z obrzynarką do drewna jest kluczowe, aby uniknąć poważnych wypadków i kontuzji. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce każdego roku nawet kilkaset osób traci sprawność lub nawet życie z powodu wypadków przy pracy. Kluczowe jest więc stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czytaj więcej…


Rębaki do rozdrabniania poprodukcyjnych odpadów drewnianych

Podczas produkcji nieuchronnie powstają odpady, a przemysł drzewny nie jest tutaj wyjątkiem. Pojawia się więc problem gospodarki drewnianymi odpadami poprodukcyjnymi, żeby zminimalizować straty oraz ułatwić ich transport i magazynowanie. Zastosowanie w naprawdę wielu firmach przetwarzających drewno na skalę przemysłową znajdują więc takie maszyny, jak rębak do rozdrabniania drewna.

Czytaj więcej…


Jak prawidłowo składować i zabezpieczać surowce drzewne?

Zanim świeżo ścięte drewno stanie się meblem, elementem konstrukcyjnym czy innym produktem, musi przejść kilka etapów obróbki. Bardzo ważne są już magazynowanie i suszenie drewna, ponieważ jeśli na tym etapie pojawią się błędy, może dojść do uszkodzenia surowca i dużych strat finansowych. Jakie są więc dobre praktyki podczas obchodzenia się z drewnem?

Czytaj więcej…


Jak zmniejszać koszty lakierowania drewna?

Lakierowanie drewna jest jednym z najpowszechniejszych sposobów wykańczania powierzchni drewnianych. Coraz większą popularność zyskują więc technologie, które pozwalają uzyskać produkt wysokiej jakości, jednocześnie ograniczając koszty. Właśnie dlatego, dla wielu przedsiębiorców dobrą inwestycją będzie linia do lakierowania UV.

Czytaj więcej…


Domy modułowe – rewolucja w budownictwie?

Rosnące ceny nieruchomości zachęcają inwestorów do poszukiwania nowych rozwiązań, dotychczas niekoniecznie popularnych na polskim rynku. Należą do nich głównie domy modułowe, wykonywane z płyt SIP oraz innych materiałów zewnętrznych i osłonowych.

Czytaj więcej…


Systemy automatyzacji w przemyśle drzewnym

Konieczność zwiększania wydajności, aby zmaksymalizować zyski i zminimalizować straty, sprawia, że wciąż niezbędne jest wprowadzanie coraz nowocześniejszych rozwiązań. W branży drzewnej duży nacisk kładzie się na automatyzację i robotyzację, które przyspieszają produkcję, zapewniają powtarzalność parametrów oraz ograniczają ryzyko błędów popełnianych przez pracowników. Warto bliżej przyjrzeć się możliwościom automatyzacji w branży drzewnej.

Czytaj więcej…


Rozdrabnianie drewna poużytkowego – racjonalna gospodarka odpadami

Drewno to kosztowny surowiec – jego ceny wciąż rosną. Odpowiednie gospodarowanie odpadami drzewnymi, również drewnem poużytkowym, jest więc nie tylko ekologiczne, ale też opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Pozwalają na to takie maszyny, jak hydrauliczny rębak do drewna.

Czytaj więcej…


Jak maksymalnie wydłużyć żywotność wielopił?

Jedną z podstawowych metod obróbki drewna jest obróbka cięciem. Prowadzenie jej na skalę przemysłową wymaga zastosowania solidnych, wydajnych maszyn, takich jak wielopiła do drewna. Ze względu na dość wysoki koszt jej zakupu, warto dbać o maszynę, aby posłużyła w firmie jak najdłużej.

Czytaj więcej…


Surowce drzewne wykorzystywane w przemyśle

Drewno od wieków jest jednym z najważniejszych wykorzystywanych w przemyśle surowców. Mimo rozwoju technologii wciąż odgrywa kluczową rolę m.in. w budownictwie czy meblarstwie. W warunkach przemysłowych do obróbki drewna wykorzystuje się maszyny, które zapewniają wydajność i wysokie standardy materiałów drewnianych. Między wykorzystywanymi surowcami można jednak zauważyć znaczne różnice, od których zależy ich dalsze zastosowanie.

Czytaj więcej…


Jak wygląda produkcja drewna do branży meblarskiej?

Branża drzewna to ważna gałąź polskiego przemysłu, która prężnie się rozwija. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, wypracowuje ok. 2,5% PKB oraz zatrudnia ok. 350 tysięcy pracowników. Istotną częścią przemysłu drzewnego jest branża meblarska, dlatego w ofercie MM Maszyny do drewna znalazły się również liczne maszyny przeznaczone do produkcji elementów drewnianych, z których następnie powstają meble. Warto bliżej przyjrzeć się technologiom stosowanym w tartakach i innych zakładach produkcyjnych.

Czytaj więcej…


Recykling odpadów drzewnych – palety

Paleta to podniesiona platforma, zazwyczaj wykonana z drewna, wykorzystywana do przenoszenia i składowania różnego rodzaju towarów. Mimo dużej trwałości, palety prędzej czy później stają się odpadami drzewnymi, które warto odpowiednio wykorzystać. Znajduje tutaj zastosowanie przede wszystkim rębak 2-wałowy lub 1-wałowy.

Czytaj więcej…


Obróbka drewna cięciem – maszyny do pracy na skalę przemysłową

Cięcie zdecydowanie jest najpowszechniejszą metodą obróbki drewna. W warunkach przemysłowych prowadzi się je z użyciem maszyn, które zapewniają maksymalną wydajność. Mowa tutaj chociażby o wielopiłach czy obrzynarkach, które doskonale sprawdzają się w licznych zakładach działających w branży drzewnej. Warto jednak pamiętać, że istotny jest nie tylko odpowiedni dobór maszyny, ale też korzystanie z niej zgodnie ze wszelkimi normami bezpieczeństwa.

Czytaj więcej…


Jak wybrać najlepszą strugarkę czterostronną?

Konkurencja i wysokie ceny surowców sprawiają, że żaden przedsiębiorca działający w branży drzewnej nie może pozwolić sobie na straty materiału lub posiadanie mało wydajnych maszyn. Właśnie dlatego, tak dużą popularnością cieszą się strugarki 4-stronne, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na obróbkę elementu drewnianego z czterech stron jednocześnie.

Czytaj więcej…


Odpady w przemyśle drzewnym – jak je zagospodarować?

Drewno to wyjątkowy surowiec: jest odnawialne, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, nie szkodzi środowisku i doskonale sprawdza się w przemyśle budowlanym. Nikogo nie powinno dziwić, że przemysł drzewny odgrywa ważną rolę w gospodarce naszego kraju. Procesy produkcyjne nieodłącznie wiążą się jednak z powstawaniem odpadów. Tak istotne są więc skuteczne metody ich efektywnego wykorzystywania.

Czytaj więcej…


Struganie drewna z użyciem strugarek przemysłowych

Rosnące ceny drewna sprawiają, że właściciele zakładów zajmujących się jego obróbką, muszą dążyć do jak największej optymalizacji procesów obróbczych. Tak ważną rolę odgrywają więc nowoczesne maszyny do drewna. Wśród nich znajdują się strugarki 4-stronne. Tego typu rozwiązania pozwalają na zwiększenie wydajności i automatyzację procesów produkcyjnych. Właśnie dlatego, inwestycja w nowoczesne maszyny jest tak opłacalna.

Czytaj więcej…


Przemysłowe klejenie drewna – prasy hydrauliczne

Klejenie drewna jest jednym z podstawowych procesów technologicznych, stosowanych w jego obróbce. Po nałożeniu kleju, należy utwardzić spoinę klejową. W tym celu, wykorzystuje się prasy do klejenia drewna.

Czytaj więcej…


Lakierowanie UV w przemyśle drzewnym

Drewno posiada dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne, a także wyjątkowe walory dekoracyjne. Nie bez powodu jest więc tak szeroko wykorzystywane w budownictwie czy produkcji mebli. Żeby jednak drewno zachowywało swoje właściwości przez długie lata, trzeba je uszlachetnić. Jedną z najpopularniejszych technik jest lakierowanie. Coraz częściej wykorzystuje się do niego linie lakiernicze do drewna, opierające się na technologii UV.

Czytaj więcej…


Jak wybrać funkcjonalne maszyny do drewna?

W przemyśle drzewnym kluczową rolę odgrywają wydajność i precyzja. Żadne przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na straty czasu i materiału. Należy więc wybierać najwyższej jakości maszyny do obróbki drewna, dzięki którym wszystkie etapy będą przebiegać szybko i sprawnie.

Czytaj więcej…


Prasa do klejenia drewna – komu się przyda?

Prasy do klejenia drewna są skutecznymi i wydajnymi maszynami, powszechnie stosowanymi w zakładach stolarskich i przedsiębiorstwach, zajmujących się obróbką drewna. Prasy można też w dużej mierze dostosować do potrzeb konkretnej firmy, dlatego warto zwrócić się o poradę do specjalistów w dziedzinie maszyn do drewna.

Czytaj więcej…


Rola rębaków do drewna w przemyśle

Przemysłowe rębaki do drewna muszą być wytrzymałe i niezawodne, ponieważ przetwarzają ogromne ilości materiału. Warto więc zaufać specjalistom w dziedzinie maszyn do drewna, którzy pomogą dobrać najlepszy model do potrzeb zakładu. Rębak renomowanego producenta przez lata zachowa wydajność i nie będzie sprawiał problemów w konserwacji.

Czytaj więcej…