Struganie drewna z użyciem strugarek przemysłowych

Rosnące ceny drewna sprawiają, że właściciele zakładów zajmujących się jego obróbką, muszą dążyć do jak największej optymalizacji procesów obróbczych. Tak ważną rolę odgrywają więc nowoczesne maszyny do drewna. Wśród nich znajdują się strugarki 4-stronne. Tego typu rozwiązania pozwalają na zwiększenie wydajności i automatyzację procesów produkcyjnych. Właśnie dlatego, inwestycja w nowoczesne maszyny jest tak opłacalna.

Struganie wyrównujące i grubościowe

strugarka

Do wstępnej obróbki drewna wykorzystuje się m. in. wielopiły i obrzynarki. Umożliwiają one podział na części. Otrzymane w ten sposób elementy drewniane często nie posiadają jednak pożądanego kształtu, a ich powierzchnia jest chropowata i nierówna. Właśnie dlatego, tak ważną rolę odgrywa struganie. Umożliwia pozyskiwanie elementów drewnianych o ściśle ustalonych wymiarach i innych pożądanych cechach. Ma to szczególne znaczenie np. w branży meblarskiej, gdzie tak ważne są idealne dopasowanie poszczególnych części oraz ich estetyczny wygląd. Obracające się wały strugarki powodują przesuwanie się elementu obrabianego. Na wałach znajdują się noże, które nadają odpowiednią fakturę i grubość.

Struganie wyrównujące prowadzi do wyrównania i wygładzenia powierzchni drewna. Jest to proces kluczowy dla jakości, a co za tym idzie – dalszej przydatności elementu drewnianego. Konieczne jest uzyskanie gładkiej, płaskiej powierzchni. Jest to absolutna podstawa, która ma wpływ na efekty dalszej obróbki drewna. Istotną rolę odgrywa również struganie grubościowe. Pozwala nadać wszystkim elementom jednakową, z góry ustaloną grubość. W ten sposób można obrabiać deski, listwy czy belki. Maksymalna szerokość i grubość struganych elementów są oczywiście zależne od specyfikacji konkretnej maszyny. Na rynku dostępne są obecnie liczne strugarki umożliwiające nawet obróbkę elementów drewnianych o szerokości 230 mm i grubości 160 mm.

Nowoczesne strugarki 4-stronne

Wysokie ceny drewna i wyśrubowane normy jakości sprawiają, że przedsiębiorcy muszą poszukiwać rozwiązań, będących połączeniem szybkości i precyzji. Nie bez powodu, w wielu zakładach niezbędna okazuje się strugarka czterostronna. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala na obróbkę elementu drewnianego z czterech stron jednocześnie. Dostępne są maszyny przeznaczone do strugania desek, bali, fryzów czy listew. Tego typu strugarka szybko i precyzyjnie nadaje obrabianym elementom pożądany kształt i przekrój poprzeczny.

Strugarki czterostronne zazwyczaj posiadają od czterech do siedmiu zespołów roboczych. Poszczególne modele różnią się oczywiście pod względem liczby wrzecion. Często spotyka się strugarki wyposażone w dwa wrzeciona pionowe oraz od dwóch do pięciu wrzecion poziomych. Ich liczba i stan techniczny przekładają się na szybkość i jakość strugania. Tak ważny jest więc wybór maszyn od renomowanych producentów, działających w branży maszyn do drewna od lat. Jedną z takich firm jest tajwańska marka Gau Jing. Działa od 1990 roku, dlatego wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania.

Godnym polecenia producentem jest również słoweńska marka Ledinek. Oferuje rozwiązania należące do kilku linii m. in. Europlan, Profiles, Superles, Superplan i Stratoplan. Maszyny umożliwiają struganie i/lub profilowanie elementów drewnianych o różnej grubości i szerokości. Rozwiązaniem do zadań specjalnych zdecydowanie będzie strugarka do drewna Superles. Maszyny tej linii powstały z myślą o dużych obciążeniach. Stabilna rama oraz solidne rolki podające sprawiają, że strugarka bezawaryjnie i wydajnie pracuje, nawet przy dużej intensywności produkcji. Producent zadbał, żeby maszyna spełniała te wymagania, przy możliwie nieskomplikowanej, regularnej konserwacji.

Zakup nowoczesnej strugarki jest inwestycją w wydajną i precyzyjną pracę. Koszt jej zakupu może być bardzo zróżnicowany w zależności od modelu i parametrów maszyny. Jeżeli w zakładzie ma znaleźć się strugarka czterostronna, cena wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Poniesiony koszt przekłada się jednak na zwiększenie wydajności produkcji przy zachowaniu najwyższej jakości elementów drewnianych.

Automatyzacja obróbki drewna

Strugarki wykorzystywane obecnie w zakładach zajmujących się obróbką drewna w dużym stopniu pozwalają na automatyzację pracy. Automatyka przemysłowa to doskonalenie jakości, wydajności i bezpieczeństwa. Praktyczny panel sterowania pozwala na szczegółową kontrolę nad przebiegiem procesu. Dzięki temu, znacznie łatwiejsze jest uzyskanie elementów o określonej z góry grubości i kształcie. Sterowanie komputerowe zmniejsza też ryzyko błędów ludzkich, a co za tym idzie – strat. Zakup strugarki jest więc inwestycją w zoptymalizowanie procesu produkcji.

Szeroki wybór strugarek czterostronnych na rynku sprawia, że dobór najlepszego rozwiązania do potrzeb firmy może przysparzać problemów. Warto więc skorzystać z wiedzy doświadczonych doradców, którzy znajdą najlepszą strugarkę dla małego, średniego czy dużego zakładu produkcyjnego.