Jak wybrać funkcjonalne maszyny do drewna?

W przemyśle drzewnym kluczową rolę odgrywają wydajność i precyzja. Żadne przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na straty czasu i materiału. Należy więc wybierać najwyższej jakości maszyny do obróbki drewna, dzięki którym wszystkie etapy będą przebiegać szybko i sprawnie.

Precyzyjne strugarki do drewna

strugarki 4-stronne

Podczas strugania drewna najważniejsza jest oczywiście precyzja. Najważniejszą cechą nowoczesnych strugarek jest dokładna kalibracja, która zapobiega stratom i uszkodzeniom. Wybór maszyn na rynku jest tak szeroki, że można doskonale dobrać je do profilu działalności firmy. Strugarka dwustronna pozwala na obróbkę elementu drewnianego z dwóch stron jednocześnie. Maszyna składa się z napędu oraz korpusu z dwoma wałami strugającymi.

Strugarki 4-stronne to bardziej zaawansowane maszyny, które obrabiają elementy drewniane z czterech stron jednocześnie. Często wykorzystuje się je przy produkcji boazerii, parkietów i listew przypodłogowych. W przypadku strugarki 4-stronnej, cena może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Taka inwestycja pozwala jednak na bardziej efektywne wykorzystanie materiału. Strugarki 4-stronne minimalizują też ryzyko powstawania skaz na obrobionym drewnie, takich jak niedostrugi, dołki lub podcięcia.

Strugarki do bali są wykorzystywane w obróbce drewna budowlanego, wykorzystywanego w domach z bali lub płatwiach stropowych.

Pilarki wzdłużne do drewna

Można wyróżnić trzy rodzaje pilarek wzdłużnych: obrzynarki, pilarki rozdzielcze i wielopiły. Obrzynarki są wykorzystywane do obrzynania tarcicy, czyli odcinania obliny – fragmentów drewna z korą. Maszyny występują w wersji jedno- i dwustronnej. Obrzynarka dwustronna znacznie zwiększa wydajność pracy, ponieważ tarcica jest obrzynana jednocześnie z dwóch stron. Tego typu maszyny pojawiają się w tartakach, zakładach stolarskich, warsztatach rzemieślniczych i innych przedsiębiorstwach, powiązanych z szeroko pojętym przemysłem drzewnym. W przypadku obrzynarki do desek, cena może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wielopiły to wszechstronne urządzenia, stosowane w obróbce drewna, ale też PVC, wełny mineralnej lub tektury falistej. Pojawiają się więc, nie tylko w przemyśle drzewnym, ale też budownictwie i transporcie. Wielopiły pozwalają na produkcję elementów wysokiej jakości w krótkim czasie. Można wyróżnić wielopiły jedno- i dwuwałowe. W maszynach 2-wałowych, materiał przesuwa się za pośrednictwem dwóch wałów. Wielopiły 1-wałowe są cenione szczególnie przez swoją prostą konstrukcję. Jak sama nazwa wskazuje, w tego typu wielopile znajduje się tylko jeden wał. Dzięki temu, jest łatwa w obsłudze, a w razie awarii można ją szybko naprawić.

Pilarki rozdzielnicze są przeznaczone do wzdłużnego piłowania opołów tartacznych, bali lub pryzm na deski. Mogą występować w układzie pojedynczym lub podwójnym. Są proste w obsłudze i wydajne, dlatego często pojawiają się w tartakach i zakładach stolarskich.

Walce lakiernicze do drewna

Lakierowanie to jeden z najważniejszych etapów obróbki drewna. To od niego zależy ostateczny wygląd i trwałość produktu. Nowoczesne linie lakiernicze pozwalają na sprawne uszlachetnianie drewna przez szpachlowanie, czyszczenie, lakierowanie i suszenie powierzchni. Bardzo ważnymi elementami linii technologicznej są walce lakiernicze. Z ich pomocą można przeprowadzać lakierowanie UV, dzięki któremu obróbka jest szybka i dokładna. Powstające w ten sposób elementy są bardzo trwałe, ponieważ lakier chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Walce lakiernicze pozwalają na nakładanie lakieru o grubości od 10 do 30 um. Funkcję zespołu roboczego pełnią walec nakładający i wał aplikujący. Powinny być wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal lub chrom, żeby spełniały swoją funkcję przez lata. Walce lakiernicze mogą posłużyć do bejcowania (barwienia), szpachlowania i lakierowania.

We współczesnym przemyśle drzewnym nie ma miejsca na przestarzałe maszyny, niedopasowane do potrzeb zakładu. Zakup nowoczesnego wyposażenia wiąże się z kosztami, ale pozwala zaoszczędzić czas i materiały. Warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, zajmującej się maszynami do obróbki drewna, aby znaleźć sprzęt, który będzie działał wydajnie i bezawaryjnie przez długie lata.