Obróbka drewna cięciem – maszyny do pracy na skalę przemysłową

Cięcie zdecydowanie jest najpowszechniejszą metodą obróbki drewna. W warunkach przemysłowych prowadzi się je z użyciem maszyn, które zapewniają maksymalną wydajność. Mowa tutaj chociażby o wielopiłach czy obrzynarkach, które doskonale sprawdzają się w licznych zakładach działających w branży drzewnej. Warto jednak pamiętać, że istotny jest nie tylko odpowiedni dobór maszyny, ale też korzystanie z niej zgodnie ze wszelkimi normami bezpieczeństwa.

Obróbka cięciem w przemyśle drzewnym

wielopiła

Obróbka z użyciem narzędzi tnących może mieć różny cel. Zazwyczaj jest to podzielenie drewna na części, ale w warunkach przemysłowych często jest to również nadanie drewnu odpowiednich wymiarów, ukształtowanie jego powierzchni czy zapewnienie jej pożądanej gładkości. Materiał wyjściowy często usuwany jest w postaci wiórów, a wtedy mówimy o obróbce skrawaniem. Zastosowanie znajduje tutaj wielopiła-obrzynarka, która jest maszyną wyjątkowo wydajną, ponieważ nadaje się do wykonywania dwóch czynności jednocześnie. Dokładne cięcie na deski i oczyszczanie materiału drzewnego w tym samym czasie pozwala zredukować czas i koszty produkcji, co w przemyśle jest niezwykle istotne.

Obróbkę cięciem można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • skrawanie oddzielające – powstają wióry, które są traktowane jak odpad,
  • skrawanie dzielące – obróbka cięciem, przy której wióry są produktem docelowym,
  • krajanie – obróbka, podczas której wióry nie powstają.

W przemyśle drzewnym bardzo ważne jest skrawanie oddzielające, kojarzone głównie ze stolarstwem. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. wielopiła jednowałowa, która wyróżnia się prostą eksploatacją i niewielkimi kosztami ewentualnych napraw. Obróbka skrawaniem to również struganie obrotowe, które wykorzystuje się, aby uzyskać równe powierzchnie i taką samą grubość całego elementu drewnianego. Zastosowanie w przemyśle drzewnym znajduje również frezowanie, wykorzystywane do tworzenia otworów i gniazd o zróżnicowanych kształtach i przekrojach, służących do celów konstrukcyjnych.

Wielopiły i obrzynarki do obróbki drewna

Kluczem do wydajnej i bezpiecznej obróbki elementów drewnianych jest odpowiednia wielopiła. Paul to kanadyjska marka, która dostarcza maszyny przeznaczone do rozkroju płyt, cięcia drewna litego, a także szeroki wybór rozwiązań do tartaków. W jej ofercie można więc znaleźć maszyny przeznaczone do obróbki różnego rodzaju materiałów drzewnych. Wielopiły Paul są odpowiednie do cięcia: płyt wiórowych fornirowanych i powlekanych papierem, pilśniowych, materiałów podłogowych, sklejki, wielowarstwowego litego drewna i korka, lekkich paneli meblowych i wielu innych. Nacisk na automatyzację jest w branży drzewnej coraz większy, dlatego tego typu rozwiązania również są dostępne w ofercie firmy Paul. Do wyboru mamy zarówno samodzielne maszyny, jak i linie produkcyjne, które umożliwiają kompletną obróbkę elementu drewnianego. Dostępne są m.in. systemy podawania, które pozwalają na większą automatyzację pracy, a co za tym idzie – zwiększają wydajność.

W ofercie marki Paul dostępne są również wielopiły przeznaczone do szlachetnego materiału – litego drewna. Wysoki koszt surowca sprawia, że jeszcze ważniejsze są wysoka wydajność oraz zminimalizowanie strat. Maszyny pozwalają na precyzyjne cięcie, dzięki czemu krawędzie produktu są dokładnie wykończone. Większość rozwiązań jest dostosowana zarówno do drewna miękkiego, jak i twardego. Maszyny posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak zintegrowane kanały trocin czy możliwość rowkowania drewna. Szybko zauważymy więc, że jeśli interesuje nas wielopiła, cena może być bardzo różna. Wszystko jest zależne od mocy, rodzajów obrabianych materiałów czy dodatkowych funkcji. Wybór maszyn jest na tyle szeroki, że bez trudu można dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb konkretnego zakładu.

Zasady bezpieczeństwa podczas obróbki cięciem

Obsługa maszyn przeznaczonych do obróbki drewna wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko groźnych wypadków. Warto jednak pamiętać, że postępująca automatyzacja znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy w przemyśle drzewnym. Na przykład, korzystanie w zakładzie z automatycznego podajnika, który umieszcza element drewniany w odpowiedniej pozycji, zmniejsza zaangażowanie personelu w obsługę wielopiły.

Jednym z najważniejszych czynników, na który warto zwracać uwagę podczas korzystania z wielopiły, jest odrzut obrabianego materiału lub jego fragmentów. Jest to zjawisko nieoczekiwane i przypadkowe, dlatego konieczne jest odpowiednie przeszkolenie operatora maszyny, ponieważ przebywanie w strefie odrzutu lub wyrzutu może skutkować wypadkiem. Bardzo ważne jest również utrzymywanie maszyny w dobrym stanie technicznym, aby system zabezpieczeń prawidłowo działał. Wielopiła jednowałowa dobrego producenta jest jednak na tyle prosta w konserwacji, że nie sprawia to trudności ani nie naraża właściciela na wysokie koszty.

Obróbka cięciem jest niezbędna, aby nadać elementowi drewnianemu odpowiednią wielkość, kształt oraz zapewnić gładką powierzchnię. Dostępne obecnie na rynku maszyny zapewniają wysoką wydajność, a jednocześnie znacznie zmniejszają ryzyko wypadków podczas pracy w przemyśle drzewnym.