Jak wygląda produkcja drewna do branży meblarskiej?

Branża drzewna to ważna gałąź polskiego przemysłu, która prężnie się rozwija. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, wypracowuje ok. 2,5% PKB oraz zatrudnia ok. 350 tysięcy pracowników. Istotną częścią przemysłu drzewnego jest branża meblarska, dlatego w ofercie MM Maszyny do drewna znalazły się również liczne maszyny przeznaczone do produkcji elementów drewnianych, z których następnie powstają meble. Warto bliżej przyjrzeć się technologiom stosowanym w tartakach i innych zakładach produkcyjnych.

Drewno wykorzystywane do produkcji mebli

formatyzerko-czopiarka

Do produkcji mebli wykorzystuje się drewno różnych typów oraz klas. Takie maszyny jak prasa hydrauliczna do drewna, pozwalają wydajnie wykorzystywać nawet surowce niskiej jakości np. do jednowarstwowych i wielowarstwowych paneli znajdujących zastosowanie w meblarstwie i budownictwie.

Najprościej drewno można podzielić na trzy klasy sortownicze:

  • klasa wyborowa,
  • klasa średniej jakości,
  • klasa gorszej jakości.

Ten podział jest uzależniony głównie od wytrzymałości, uznawanej za najważniejszy parametr w ocenie drewna. Składa się na nią kilka czynników, takich jak: wytrzymałość na ściskanie, zginanie, rozciąganie i nacisk miejscowy oraz sprężystość przy ściskaniu, zginaniu i rozciąganiu. Istotne są również odkształcanie oraz odporność na czynniki mechaniczne: uderzenia, ścieranie, łupanie itp. Warto pamiętać, że wyniki znacznie się różnią, w zależności, czy mierzymy wytrzymałość wzdłuż czy w poprzek włókien. Na przykład, drewno jest kilka razy bardziej odporne na ściskanie wzdłuż włókien niż w poprzek. Warto też pamiętać, że drewno iglaste jest wytrzymalsze od liściastego. Istotne jest również występowanie wad, ponieważ sęki czy pęknięcia powodują zmniejszenie wytrzymałości – włókna nie biegną prosto. Parametry drewna różnią się też w zależności od lokalizacji, z której pochodzi. Na przykład, polskie drewno sosnowe jest mniej gęste od skandynawskiego, co przekłada się również na jego wytrzymałość.

Przygotowanie drewna do produkcji mebli

Ważne są też warunki przechowywania, ponieważ na parametry drewna ma wpływ szczególnie wilgotność. Im bardziej wilgotne drewno, tym mniej jest wytrzymałe. Suche drewno znacznie rzadziej pęka, jest twardsze i trwalsze, dzięki czemu prościej ciąć je na wymiar. Pozbawiony nadmiaru wody surowiec jest też dużo lżejszy, co ułatwia jego transport. Zmniejsza się również ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, dzięki czemu nie spada jakość surowca. Zawartość wilgoci w drewnie mierzy się metodami elektrycznymi i nieelektrycznymi, dzięki czemu wiadomo, jak długiego lub intensywnego procesu suszenia będzie wymagał surowiec. We współczesnym przemyśle drzewnym nie trzeba się jednak ograniczać do czasochłonnego sezonowania, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z drewna. Wykorzystuje się przede wszystkim suszarnie, dzięki którym surowiec znacznie szybciej jest gotowy do dalszej obróbki.

Obróbka drewna za pomocą formatyzerko-czopiarek

Po wysuszeniu drewna można przystąpić do właściwej produkcji mebli. Połączenia czopowe wciąż cieszą się w stolarstwie popularnością. W branży meblarskiej sprawdza się więc formatyzerko-czopiarka, która umożliwia przycinanie elementów drewnianych na wymiar, wręgowanie proste i skośne, wykonywanie uciosów oraz tworzenie czopów prostych i ściętych, służących do łączenia ze sobą kolejnych elementów drewna. Wiele maszyn zostało wyposażone w dwa zespoły obróbcze, co znacznie przyspiesza pracę. Formatyzerko-czopiarki sprawdzają się w zakładach o różnej wielkości, ponieważ mogą pracować jako samodzielne maszyny lub stanowić część linii produkcyjnej. Można je łączyć chociażby z wiertarkami przelotowymi czy okleiniarkami.

Wykorzystanie linii lakierniczych w przemyśle meblarskim

Jednym z ważniejszych procesów wykorzystywanych w produkcji mebli, jest też lakierowanie UV. Nałożenie warstwy lakieru i utrwalenie jej promieniowaniem ultrafioletowym pozwala dokładnie i trwale zabezpieczyć powierzchnię drewna, dzięki czemu rośnie jakość wykonanych z niego mebli. Już od kilku lat można zaobserwować tendencję do zastępowania lakierów rozpuszczalnikowych wodnymi, szczególnie utwardzanymi metodą UV. Rosnąca popularność tej technologii wynika przede wszystkim z dużej wydajności, ale nie tylko. Linia lakiernicza do drewna wykorzystująca promieniowanie UV pozwala zmniejszyć emisję lotnych związków organicznych zawartych w wielu farbach i lakierach, dzięki czemu działalność zakładu jest mniej szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Co ważne, uszlachetnianie powierzchni z użyciem lakierów UV pozwala do minimum zredukować straty materiałów, dlatego przekłada się również na oszczędność dla przedsiębiorcy. Gotowe produkty wykonane z drewna lakierowanego metodą UV wyróżniają się trwałością. Jest to bardzo istotne, ponieważ meble towarzyszą nam w codziennym życiu i bardzo często są narażone na uszkodzenia.

W przemyśle meblarskim wciąż istnieją duże możliwości postępującej automatyzacji, dzięki której procesy będą stawać się coraz szybsze i dokładniejsze. Już w tej chwili, w Polsce dostępne są maszyny, które zapewniają wydajną pracę zakładów produkcyjnych, a jednocześnie wysoką jakość produktu.