Domy modułowe – rewolucja w budownictwie?

Rosnące ceny nieruchomości zachęcają inwestorów do poszukiwania nowych rozwiązań, dotychczas niekoniecznie popularnych na polskim rynku. Należą do nich głównie domy modułowe, wykonywane z płyt SIP oraz innych materiałów zewnętrznych i osłonowych.

Zalety i wady domów z prefabrykatów

stół motylkowy

Jedną z największych zalet domów modułowych jest oczywiście szybkość ich powstawania. Najważniejszym materiałem są panele SIP, do których produkcji wykorzystywane są specjalne linie. W ich skład wchodzi zazwyczaj prasa automatyczna hydrauliczna, co znacznie przyspiesza pracę.

Oprócz tego, wbrew pozorom, zapewniają dobrą izolację cieplną. Nie chodzi tutaj jednak o same płyty, ale rdzeń wypełniający. Najlepiej sprawdzają się płyty z wypełnieniem z pianki poliuretanowej lub styropianu. Dzięki temu, budynki modułowe są też energooszczędne. Zimą można je szybko ogrzać, a na lato poleca się montaż wentylacji mechanicznej, dzięki której łatwiej jest kontrolować temperaturę we wnętrzu.

Mimo swojego szybkiego powstawania, domy modułowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Panele SIP sprawdzają się przy niskich i wysokich temperaturach, badania pokazują, że wytrzymują nawet 230 stopni Celsjusza. Wyróżniają się też wysoką ognioodpornością. Podczas budowy nie wykorzystuje się zbyt wielu materiałów mokrych, dzięki czemu w domach modułowych rzadko pojawiają się grzyby i pleśni.

Każda technologia ma nie tylko zalety, ale też wady. Dom z prefabrykatów wymaga idealnego wyrównania fundamentów, ponieważ każda niedoskonałość w wypoziomowaniu może spowodować błędy konstrukcyjne.

Czym są panele SIP?

Panele SIP to z angielskiego Structural Insulated Panels, czyli Izolacyjne Panele Strukturalne. W ich produkcji znajduje zastosowanie prasa hydrauliczna do drewna, ponieważ składają się z trzech warstw: 2 warstw zewnętrznych i rdzenia. Na zewnątrz muszą znajdować się twarde surowce, które zapewniają domowi trwałość. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim płyty OSB, MFP lub cementowe. Do produkcji rdzenia zazwyczaj wykorzystuje się styropian, piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany. Warstwy często są łączone ze sobą za pomocą kleju poliuretanowego. Panele łączy się ze sobą wkrętami – w ten sposób powstają elementy, z których następnie składa się gotowy budynek. Do tworzenia poszczególnych części konstrukcji wykorzystuje się też stół motylkowy.

Dom może składać się w całości z paneli SIP, ponieważ dostępne jest kilka ich rodzajów, różniących się pod względem nośności, izolacji cieplnej, średniej grubości rdzenia, długości i szerokości. Budynki stawia się z paneli ściennych, podłogowych, stropowych i dachowych.

Jak wygląda budowa domu z prefabrykatów?

Dom modułowy przypomina układankę w dużej skali, ponieważ elementy konstrukcji są pocięte i ponumerowane. Za inwestycję można zabrać się na dwa sposoby: samodzielnie kupić wszystkie części i zatrudnić ekipę do ich złożenia lub zdecydować się na współpracę z wykonawcą, specjalizującym się w budowie domów z prefabrykatów. Niektórzy producenci konstrukcji do domów modułowych nie zgadzają się na całkowicie samodzielne składanie budynku przez klienta, aby nie ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy. Można postawić na nadzorowaną instalację, nad której poprawnością czuwa specjalista.

W większości przypadków, budowę zaczyna się od stworzenia fundamentu palowego. Nie stosuje się go jednak na wyjątkowo twardych gruntach. Następnie można zacząć układanie podłogi – panele zabezpiecza się przed wilgocią i uszczelnia pianką poliuretanową. Do montowania paneli ściennych przeznaczone są wgłębienia w ich dolnej części. Łączy się je za pomocą wkrętów samogwintujących, a dodatkowe wzmocnienia umieszcza się w narożnikach oraz przy otworach okiennych i drzwiowych. Następnym krokiem jest zamontowanie ścianek działowych oraz kolejnych kondygnacji. Do łączenia elementów ściennych z dachowymi ponownie można wykorzystać wkręty i piankę. Do uszczelniania warto używać wodoodpornego preparatu.

Co ciekawe, z paneli SIP można wykonywać również pokrycia dachowe. Mowa tutaj oczywiście o lekkich pokryciach, które pozwalają na stworzenie energooszczędnego budynku. Oprócz tego, są tanie i łatwe w montażu.

Co jeszcze warto wiedzieć o domach modułowych?

Każdy, kto zastanawia się nad domem z prefabrykatów, powinien wiedzieć, że jego projekt musi być bardzo dobrze przemyślany. Wszystkie instalacje są uwzględniane w konstrukcji, dlatego nanoszenie zmian nie jest możliwe. Każda nieplanowana modyfikacja mogłaby naruszyć stabilność i spowodować zagrożenie dla mieszkańców budynku.

Częstym pytaniem jest też optymalny sposób ogrzewania domu modułowego. Budynek jest energooszczędny, dlatego warto postawić na ekologiczne rozwiązania. Najlepiej sprawdzi się tutaj pompa ciepła. Dobrą alternatywą będzie ogrzewanie kominkowe lub gazowe.

Domy modułowe wciąż należą w Polsce do mniejszości, ponieważ większość inwestorów decyduje się na budynki tradycyjne. Trendy nadciągające z zachodu zapowiadają jednak, że domy z prefabrykatów będą coraz popularniejsze.