Przemysłowe rębaki do drewna muszą być wytrzymałe i niezawodne, ponieważ przetwarzają ogromne ilości materiału. Warto więc zaufać specjalistom w dziedzinie maszyn do drewna, którzy pomogą dobrać najlepszy model do potrzeb zakładu. Rębak renomowanego producenta przez lata zachowa wydajność i nie będzie sprawiał problemów w konserwacji.
Rozdrabnianie odpadów drewnianych w przemyśle
Odpady drewniane pojawiają się w wielu zakładach, chociaż na tym polu zdecydowanie przodują stolarnie. Aby zachować jak największą wydajność procesu produkcyjnego, odpady należy odpowiednio przygotować do dalszego wykorzystania. W tym celu, używa się przemysłowych rębaków do drewna. Na rynku dostępne są liczne modele, umożliwiające rozdrabnianie drewna na zrębki, w formie optymalnej pod kątem ich planowanego dalszego użycia.
Do tzw. odpadów drewnianych należą różnego rodzaju materiały. Są to przede wszystkim:
- obrzynki drewniane – do ich rozdrabniania używa się wyjątkowo mocnych i wytrzymałych rębaków, ze względu na twardość materiału,
- drewno lite – do przerobienia go na zrębki konieczny jest niezawodny, wytrzymały system tnący,
- płyty wiórowe i MDF – wymagają maszyny, dopasowanej pod względem rozmiaru płyt, oczekiwanej wydajności oraz wielkości granulatu,
- drzazgi drewniane – długie kawałki drewna, do których rozdrabniania stosuje się rębaki wielowałowe,
- odpady poprodukcyjne z przemysłu drzewnego – do ich obróbki zaleca się wykorzystywanie rębaków o bardzo wysokiej wydajności, które nie mają dużych wymagań, pod względem konserwacji,
- forniry – ich rozdrabnianie wymaga specjalnych rębaków z ząbkowaną płytą docisku,
- kora – do jej obróbki stosuje się rębaki jedno- lub wielowałowe, w zależności, czy mamy do czynienia z materiałem mokrym, czy suchym.
Jednolity granulat z odpadów drewnianych jest wykorzystywany, jako ekonomiczne paliwo wtórne. Znajduje on zastosowanie w ogrzewaniu zakładów produkcyjnych, elektrociepłowniach, a także produkcji brykietu drzewnego.
Materiały różnią się pod względem twardości i kształtu, dlatego do ich rozdrabniania niezbędne są maszyny o odmiennych parametrach. Dobrym rozwiązaniem będzie rębak Untha, austriackiej marki z ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem. Oferuje ona nie tylko maszyny do obróbki odpadów drewnianych, ale też m. in. palet, służących do transportu i magazynowania towaru.
Przemysłowe rębaki do drewna
W przemyśle wykorzystuje się rębaki do drewna hydrauliczne, różniące się pod względem szerokości roboczej, średnicy wirnika czy mocy napędu. Od specyfikacji konkretnej maszyny zależy, jaki będzie konkretny rozmiar uzyskanego granulatu. Na rynku są więc dostępne liczne rębaki jedno- i czterowałowe, co umożliwia znalezienie maszyny, odpowiadającej potrzebom konkretnego zakładu. Wszystko zależne jest od klasy produktu.
Rębak jednowałowy to kompaktowa i wydajna maszyna, która powstała z myślą o długim czasie pracy. Sprawdza się więc w zakładach stolarskich i ciesielskich. gdzie przerabia się bardzo duże ilości odpadów dziennie. Rębak służy do rozdrabniania drewna litego, płyt wiórowych, forniru, płyt MDF, kartonów, palet i kory. Maszyna pozwala na pozyskiwanie wysokiej jakości zrębków, wykorzystywanych później do spalania w piecach lub produkcji brykietu drzewnego. Rębak nie sprawia problemów w użytkowaniu, ponieważ posiada wytrzymałe narzędzia tnące oraz mocny i trwały docisk. Maszyna posiada tryb energooszczędny, co ma ogromne znaczenie w zakładach pracujących w systemie zmianowym.
Godną uwagi maszyną jest również solidny rębak czterowałowy. Powstał z myślą o dużych stolarniach, dlatego cechuje się niezwykłą wytrzymałością i dużymi mocami przerobowymi. Rębak jest więc odpowiedni nawet do obróbki długich kawałków litego drewna. Oprócz tego, z powodzeniem można wykorzystywać go do rozdrabniania kory, mokrego drewna, kartonów i drewnianych odpadów z metalowymi elementami. Solidna budowa sprawia, że maszyna jest odpowiednia do pracy ciągłej. Wytrzymały mechanizm tnący oraz żeliwna konstrukcja sprawiają, że rębak jest niezawodny. Dzięki niskiej prędkości obrotowej wałów, hałas i zapylenie emitowane przez maszynę zostają znacznie zredukowane. Rębak jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia ze strony materiałów zanieczyszczających oraz nie wymaga zastosowania docisku hydraulicznego, dzięki czemu nie ma dużych potrzeb, jeśli chodzi o konserwację.
Rębaki do drewna pozwalają na uzyskanie jednolitych zrębków, nadających się do dalszego wykorzystania. Trudno więc wyobrazić sobie współczesny przemysł drzewny bez tych maszyn.