Paleta to podniesiona platforma, zazwyczaj wykonana z drewna, wykorzystywana do przenoszenia i składowania różnego rodzaju towarów. Mimo dużej trwałości, palety prędzej czy później stają się odpadami drzewnymi, które warto odpowiednio wykorzystać. Znajduje tutaj zastosowanie przede wszystkim rębak 2-wałowy lub 1-wałowy.
Palety wykorzystywane w logistyce
Podczas transportu towarów, szczególnie znajdujących się w niewielkich opakowaniach, konieczne jest zapewnienie stabilnego podłoża. Specjalna konstrukcja sprawia, że z łatwością można transportować palety z użyciem wózka widłowego. Żeby ułatwić kwestie logistyczne, wymiary palet zostały ustandaryzowane. Działają więc magazyny i pojazdy dostosowane do konkretnych rodzajów palet. W Polsce szeroko rozpowszechnione są tzw. europalety przeznaczone do obciążeń nie wyższych niż 1500 kg. Korzysta się również z palet ½ (800 × 600 × 144 mm), ISO (1200 × 1000 × 162 mm) i EUR 3 (1000 × 1200 × 144 mm). Szczególnym rodzajem palet są te przeznaczone do kontenerów (1135 × 1133 mm) lub tzw. palety CP tworzone z myślą o przemyśle chemicznym. Do transportu niestandardowych produktów można oczywiście wykorzystywać również palety o nietypowych wymiarach, jednak wiąże się to z większymi kosztami.
Stosować można także nadstawki paletowe, czyli szczelne obudowy osłaniające z boków i od góry towar znajdujący się na palecie. Kolejnym rozwiązaniem używanym w logistyce są skrzyniopalety, które produkuje się z aluminium lub tworzyw sztucznych. Posiadają nie tylko spód i ściany, ale też zamykaną od góry klapę. Są dostępne nawet w wersjach izotermicznych, które zapewniają odpowiednią temperaturę. W transporcie płynów i materiałów sypkich wykorzystuje się szczelne paletozbiorniki. Zdecydowanie najczęściej stosowane są jednak tradycyjne palety wykonane z drewna.
Recykling palet
W recyklingu różnego rodzaju palet drzewnych zastosowanie znajduje przede wszystkim rębak do drewna hydrauliczny, który pozwala na rozdrabnianie drewna na łatwe do magazynowania i transportu zrębki. Logistyka jest dużym obciążeniem dla naszej planety, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że najważniejszą rolę odgrywa transport kołowy. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko np. racjonalna gospodarka odpadami. Dzięki temu, palety mogą być ponownie wykorzystane – w całości lub w formie zrębków. Pozwala to zmniejszyć zużycie surowców oraz ograniczyć liczbę odpadów.
Podstawą jest oczywiście wydłużenie czasu użytkowania jednej palety, ponieważ dzięki temu wycinana musi być mniejsza liczba drzew. Najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie palet jednorazowych, które szybko muszą zostać zutylizowane. Dobrą praktyką jest więc wymienne stosowanie palet – podczas dostawy towarów, przewoźnik odbiera palety przywiezione z poprzednim transportem. W razie uszkodzeń można też wymieniać deski lub wsporniki, zamiast sięgać po nowy produkt.
Nawet prawidłowo użytkowane palety prędzej czy później, przestają być zdatne do użytku. Zazwyczaj trafiają do demontażu i są wykorzystywane jako surowiec energetyczny, co umożliwia rębak do drewna. Utylizacja nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, ponieważ palety można stosować również jako surowiec do produkcji innych przedmiotów. Coraz częściej wykorzystuje się je w całości np. do tworzenia trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne mebli ogrodowych. Jest to najlepszy przykład połączenia trendów w wystroju wnętrz z ochroną środowiska.
Rębaki do drewna w rozdrabnianiu palet
Problemem w gospodarce odpadami drzewnymi bywają ich duże gabaryty, które utrudniają magazynowanie i transport. Rozwiązaniem jest tutaj rębak hydrauliczny do drewna, pozwalający na rozdrobnienie palet do formy zrębków. W naszej ofercie dostępne są maszyny marki Untha z serii LR dostosowane właśnie do obróbki palet. Warto o tym pamiętać, ponieważ są to odpady szczególne – podczas ich produkcji stosowane są elementy metalowe (gwoździe, śruby, zaciski, okucia). Właśnie dlatego, rębaki są wyposażone w separatory magnetyczne, które oddzielają elementy metalowe od granulatu drzewnego i zapewniają czystość zrębków. Granulat jest następnie wykorzystywany do produkcji materiałów opałowych. W ten sposób można przetwarzać nie tylko zużyte palety, ale też inne opakowania np. drewniane skrzynki na warzywa i owoce.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej maszyny służącej do rozdrabniania odpadów drzewnych. Rębaki do drewna różnią się pod względem mocy, prędkości obrotowej, wymiarów otworu zsypowego czy średnicy sit. Dostępne rozwiązania Untha osiągają swoją pełną wydajność przy obróbce 12 m³ odpadów drzewnych tygodniowo. Są również odpowiednie do pracy w trybie ciągłym, dlatego sprawdzają się w zakładach, gdzie wymagana jest intensywna obróbka. Rębaki nie są przeznaczone wyłącznie do palet, ale też drewna twardego i miękkiego, płyt wiórowych czy fornirów.
Odpowiednia gospodarka odpadami drzewnymi pozwala ograniczyć wycinkę drewna oraz liczbę odpadów produkowanych w przemyśle i logistyce. Właśnie dlatego, tak ważną rolę odgrywają hydrauliczne rębaki do drewna.