Przemysłowe klejenie drewna – prasy hydrauliczne

Klejenie drewna jest jednym z podstawowych procesów technologicznych, stosowanych w jego obróbce. Po nałożeniu kleju, należy utwardzić spoinę klejową. W tym celu, wykorzystuje się prasy do klejenia drewna.

Klejenie drewna na skalę przemysłową

prasy do klejenia drewna

Łączenie drewna za pomocą kleju pozwala na dostarczanie standardowych elementów w dużych ilościach. Prasy wykorzystuje się również do produkcji drewna klejonego warstwowo, nazywanego glulamem lub klejonką. Pozyskuje się je z lameli drewnianych, na końcach których frezuje się złącza klinowe. Złącza wzajemnie się zazębiają, dzięki czemu połączenie jest bardzo stabilne. Złącza zostają ściśnięte i sklejone. Następnie, na szersze powierzchnie lameli nanosi się klej oraz układa się je warstwowo i prasuje. Po wyschnięciu, belki zostają poddane struganiu, a ich krawędzie – frezowaniu. Glulam cechuje się znacznie większą wytrzymałością od drewna litego. Nie jest podatny na powstawanie pęknięć, a także wykazuje się dużą ognioodpornością. Belki z drewna klejonego warstwowo bardzo często wykorzystuje się w konstrukcjach takich obiektów, jak sale gimnastyczne, hale produkcyjne czy magazyny.

Prasa do klejenia desek znajduje zastosowanie również w produkcji drewna klejonego krzyżowo. Jest to materiał wykorzystywany do produkcji tzw. płyt CLT. Składają się one z nieparzystej liczby desek, ułożonych prostopadle wobec siebie. Deski tartaczne są łączone w długie lamele złączami klinowymi. Posiadają odpowiednio wyprofilowane powierzchnie boczne, dzięki czemu można je połączyć. Następnie, powstałe w ten sposób warstwy zostają przyklejone jedna do drugiej. Wielowarstwowa konstrukcja płyt CLT sprawia, że są wykorzystywane m. in. do tworzenia drewnianych stropów i ścianek działowych.

Prasa do klejenia drewna może być wykorzystywana również do produkcji elementów laminowanych. Płyty laminowane są podstawowym surowcem, wykorzystywanym w meblarstwie. Powstają przez połączenie płyty wiórowej z warstwą dekoracyjną, co prowadzi do jej uszlachetnienia. Elementy płyty laminowanej zostają sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia i temperatury. Warstwa dekoracyjna gwarantuje nie tylko walory estetyczne, ale też trwałość. Szeroka dostępność wzorów i struktur sprawia, że z pomocą płyt laminowanych można stworzyć różnorodne produkty. Nie sprawiają trudności w pielęgnacji i konserwacji, ponieważ nie przyciągają kurzu, są odporne na zabrudzenia i działanie środków chemicznych.

Prasy znajdują zastosowanie również w klejeniu elementów drewnianych na zimno, konstrukcji ramowych czy produkcji wielkoformatowych, zakrzywionych materiałów konstrukcyjnych. Nie ulega więc wątpliwości, że tego typu maszyny są nieodłączną częścią przemysłu drzewnego.

Prasy hydrauliczne do klejenia drewna

Pierwszym etapem klejenia jest nałożenie kleju za pomocą nakładarki. Następnie elementy drewniane muszą zostać sprasowane, czyli złożone i ściśnięte. Konieczne jest działanie ciśnienia, nazywanego ciśnieniem prasowania, niezbędnego do zespolenia elementów. Czas musi być wystarczająco długi, żeby zapewnić spoinie klejowej odpowiednią wytrzymałość. Proces zachodzi szybciej w przypadku prasowania na gorąco, niż na zimno.

Utwardzanie spoiny klejowej wykonuje się za pomocą pras do klejenia drewna. Zastosowanie znajdują maszyny śrubowe, pneumatyczne i hydrauliczne. Wykorzystuje się głównie prasy hydrauliczne, ponieważ w przypadku pras śrubowych czas prasowania jest bardzo długi, a prasy pneumatyczne posiadają niewielką powierzchnię klejenia.

Prasy hydrauliczne do klejenia drewna działają na zasadzie ciśnienia hydraulicznego. Powtarzający się cykl składa się z załadunku, zamknięcia prasy, prasowania, otwarcia maszyny oraz wyładunku. Producenci oferują obecnie kompletne linie do prasowania drewna, dzięki którym wszystkie te procesy przebiegają automatycznie. W czasie zamykania prasy, do cylindrów zostaje doprowadzona ciecz robocza. Następnie nurniki są wypchnięte z cylindrów, stół prasy unosi się, a półki – zwierają. W czasie prasowania, pompa wysokiego ciśnienia tłoczy ciecz do cylindrów roboczych. Jej ciśnienie jest proporcjonalne do wielkości sklejanej powierzchni. Po otwarciu prasy, ciśnienie stopniowo spada, dzięki zaworom odpływowym.

Producenci pras do klejenia drewna

Bardzo ważnym czynnikiem podczas wyboru maszyny jest jej producent. Warto stawiać na marki, posiadające doświadczenie w tworzeniu rozwiązań do obróbki drewna. Jedną z renomowanych firm jest Ledinek. Słoweńska marka należy do światowych liderów w produkcji kompletnych linii do warstwowego klejenia elementów drewnianych. Na rynku dostępne są również prasy marki Kallesoe. Duńska firma oferuje wydajne maszyny do produkcji drewna klejonego krzyżowo, glulamu, płyt z litego drewna i konstrukcji ramowych. Renomę posiada również marka KTCC, zajmująca się produkcją maszyn do obróbki drewna od 1986 roku. Firma specjalizuje się w prasach do klejenia drewna oraz liniach do łączenia elementów drewnianych na długość.

Klejenie znajduje zastosowanie w produkcji różnego rodzaju elementów drewnianych. Przeznaczone do niego prasy pełnią więc bardzo ważną rolę w przemyśle drzewnym.