Odpady w przemyśle drzewnym – jak je zagospodarować?

Drewno to wyjątkowy surowiec: jest odnawialne, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, nie szkodzi środowisku i doskonale sprawdza się w przemyśle budowlanym. Nikogo nie powinno dziwić, że przemysł drzewny odgrywa ważną rolę w gospodarce naszego kraju. Procesy produkcyjne nieodłącznie wiążą się jednak z powstawaniem odpadów. Tak istotne są więc skuteczne metody ich efektywnego wykorzystywania.

Jak radzić sobie z rosnącą ilością odpadów drzewnych?

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów sprawia, że eksport drewna intensywnie się rozwija. Prowadzi to nieuchronnie do wzrostu ilości odpadów drzewnych, zwłaszcza podczas produkcji płyt pilśniowych i drewnopochodnych. Odpady powstają praktycznie na wszystkich etapach obróbki, a w wielu przypadkach przewyższają masą wyroby gotowe. Konieczność zagospodarowania odpadów i drewna poużytkowego pojawia się też podczas wyburzeń i rozbiórek oraz utylizacji opakowań np. palet do transportu towarów.

Odpady drewniane stały się ważnym surowcem przemysłowym. W gospodarce odpadami liczą się przede wszystkim łatwość magazynowania i transportu, które nie mogą jednak wykluczać możliwości dalszego wykorzystania drewna. Właśnie dlatego, w tak wielu firmach wykorzystuje się rębaki do drewna hydrauliczne. Pozwalają one na jego rozdrobnienie do postaci zrębków, które można dalej wykorzystać np. do produkcji brykietu.

Gospodarka odpadami drzewnymi w przemyśle

rębak untha

Nowoczesny przemysł drzewny stara się coraz bardziej zmierzać w stronę gospodarki zamkniętej, nazywanej też gospodarką o obiegu cyrkularnym. Oznacza to nowe podejście do zasobów, według którego energia powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. Takie podejście pozwala nie tylko zminimalizować straty z ekonomicznego punktu widzenia, ale też zadbać o stan środowiska naturalnego. Podstawą gospodarki cyrkularnej jest oczywiście zminimalizowanie ilości odpadów. Tak ważne jest więc używanie nowoczesnych maszyn, które zapewniają wysoką wydajność np. przez działanie dwu- lub czterostronne. Powstania odpadów oczywiście nie zawsze da się uniknąć. W takiej sytuacji, istotne jest ich odpowiednie wykorzystywanie, tak żeby wykluczyć lub przynajmniej zredukować marnotrawstwo.

Odpady drzewne i drewno poużytkowe nie są zaliczane do grona odpadów niebezpiecznych. Otwiera to szerokie możliwości ich dalszego wykorzystywania. Odpady drzewne mogą służyć jako materiał opałowy. To zastosowanie z pewnością jest najpopularniejsze, ale nie jedyne. Odpady drewniane poddaje się nie tylko spalaniu, ale też recyklingowi. Są wykorzystywane również w rolnictwie. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, dzięki czemu może podlegać recyklingowi organicznemu. Jest to proces kompostowania, które przebiega w warunkach tlenowych. Jego celem jest przemiana odpadów w nawóz organiczny. Odpady drzewne takie, jak trociny, wióry, ścinki, odpady z kory lub gospodarki leśnej, rozprowadza się po powierzchni gleby, aby ją nawozić i ulepszać. Można je również stosować doglebowo. Takie działania są częścią programu ochrony gleb przed spadkiem zawartości próchnicy, co pozytywnie wpływa na urodzajność gleby. Tworzone przez rębak przemysłowy zrębki znajdują więc szerokie zastosowanie, dlatego warto je wykorzystać.

Nie można też zapominać o możliwości dalszego wykorzystania odpadów i drewna poużytkowego w przemyśle drzewnym. Stanowią wartościowy surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych. Należą do nich głównie popularna sklejka, płyty wiórowe i pilśniowe. Materiały drewnopochodne oczywiście nie dorównują litemu drewnu pod względem właściwości, ale są jego ekonomiczną wersją. Płyty przede wszystkim są odporne na uszkodzenia, pozbawione wad drewna oraz wyróżniają się dużą powierzchnią, którą można efektywnie wykorzystać.

Rębaki w gospodarce odpadami drzewnymi

Prawdopodobnie każdy, kto szuka efektywnych metod gospodarowania odpadami, przynajmniej rozważy inwestycję w rębak Untha. Maszyny tego austriackiego producenta doskonale sprawdzają się do rozdrabniania różnego rodzaju materiałów, w tym odpadów drewnianych, palet i drewna poużytkowego. Dostępne są liczne maszyny o różnej wydajności. Znajdziemy więc zarówno niewielkie rębaki, przeznaczone do zakładów ciesielskich jak i stolarskich, ale też dużych warsztatów produkcyjnych, w których wymagana jest najwyższa wydajność produkcji. Niezależnie od wielkości, celem stosowania rębaka jest pozyskiwanie zrębków drewnianych. Opady w takiej formie znacznie łatwiej jest wykorzystać.

Rębak do rozdrabniania drewna przerabia je na cząstki o długości od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. W ten sposób powstaje ekologiczna i opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia biomasa. Jakość zrębków jest oczywiście uzależniona od rodzaju drewna i sposobu jego składowania. Znajdują one jednak szerokie zastosowanie jako opał czy surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych.

Prosty sposób myślenia o odpadach, jako o materiale, którego po prostu trzeba się pozbyć, odchodzi do przeszłości. Nowocześni przedsiębiorcy dążą do jak najpełniejszego wykorzystania surowców. Przynosi to zyski nie tylko im, ale też środowisku, ponieważ ścinane drewno jest maksymalnie wykorzystywane.