Prasy do klejenia drewna są skutecznymi i wydajnymi maszynami, powszechnie stosowanymi w zakładach stolarskich i przedsiębiorstwach, zajmujących się obróbką drewna. Prasy można też w dużej mierze dostosować do potrzeb konkretnej firmy, dlatego warto zwrócić się o poradę do specjalistów w dziedzinie maszyn do drewna.
Jak działają prasy hydrauliczne do drewna?
Prasa hydrauliczna do drewna pozwala na oszczędność czasu i materiału. Urządzenie jest sterowane za pośrednictwem komputera, co znacznie ułatwia pracę. Kluczem do jej funkcjonowania są ciśnienie i napęd hydrauliczny. Silnik elektryczny lub hydrauliczny o dużej mocy wytwarza ciśnienie w układzie hydraulicznym. W nowoczesnych maszynach, ten system jest dość rozbudowany, dlatego często stosuje się systemy podgrzewania płaszczyzn dociskowych, czujniki, które określają wymiary elementów oraz kontrolowane elektronicznie ograniczniki.
Maszyna składa się z dwóch cylindrów, zamkniętych tłokami. Części różnią się pod względem średnicy. Większy cylinder to tzw. zbiornik roboczy. Mniejsza część pełni rolę pompy. We wnętrzu cylindrów znajduje się olej hydrauliczny, ściśle zamknięty za pomocą tłoka. Olej jest nieściśliwy, co oznacza, że można go sprężyć do ogromnego ciśnienia oraz wydobyć bardzo dużą siłę za pomocą małego napędu. Właśnie dlatego, prasa automatyczna hydrauliczna pozwala na pracę z większą intensywnością, niż prasa mechaniczna. Jeśli maszyna ma wykorzystywać szczególnie dużą siłę nacisku, może być wyposażona w pompy łopatkowe lub zębowe. Zdarza się również, że prasa posiada nagrzewnice, które podgrzewają olej hydrauliczny.
Funkcjonowanie maszyny w gruncie rzeczy opiera się na prawie Pascala. Maszyna wykorzystuje ciśnienie wewnętrzne cieczy, która znajduje się w zamkniętym układzie hydraulicznym. Siła w większym stopniu oddziałuje na pompę, niż na zbiornik roboczy. Pod wpływem nacisku, ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. Nacisk wywierany na jeden z tłoków, oddziałuje również na drugi, więc moc zostaje zwielokrotniona. W ten sposób, powstaje ogromna siła, dlatego prasy hydrauliczne są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko w obróbce drewna, ale też w produkcji samochodów, obrabiarek, zgniatarek i maszyn wtryskowych.
Gdzie znajdują zastosowanie prasy hydrauliczne?
Prasy hydrauliczne pojawiają się głównie w szeroko rozumianym przemyśle drzewnym. Tego typu maszyny służą do klejenia drewna. Używa się ich również do wytwarzania glulamu, nazywanego powszechnie „klejonką”. W ten sposób określa się rodzaj płyty meblowej lub kantówki i krawędziaki wykonywane z drewna klejonego warstwowo, wykorzystywane w budownictwie do tworzenia elementów konstrukcyjnych. Klejonkę zazwyczaj produkuje się z litego drewna iglastego lub liściastego. Dzięki zastosowaniu prasy hydraulicznej do drewna, można zwiększyć wydajność produkcji, jednocześnie poprawiając jakość elementów. Tego typu maszyny są więc dobrą inwestycją, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i materiał.
Automatyczna prasa hydrauliczna może posłużyć do produkcji: belek laminowanych i innych elementów konstrukcyjnych, drewna klejonego krzyżowo, jednowarstwowych i wielowarstwowych paneli z litego drewna, drzwi i futryn okiennych, drewnianych mebli, elementów do wykończenia klatek schodowych (poręcze, balustrady, stopnie do schodów) oraz konstrukcji dachowych.
W przemyśle drzewnym stosuje się również prasy do forniru. Fornirowanie to trwałe oklejanie powierzchni płyty cienką warstwą materiału, czyli właśnie forniru. Dzięki temu, powstają estetyczne, dekoracyjne elementy, odporne na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Do nanoszenia tego typu oklein wykorzystuje się właśnie prasy do forniru. Z ich użyciem powstają meble wiórowe, panele boczne, podłogowe i kasetony sufitowe.
Prasa hydrauliczna pozwala na wniesienie produkcji na nowy poziom. Warto pamiętać, że istnieją szerokie możliwości dostosowania maszyny do potrzeb konkretnej firmy. Najlepiej więc zwrócić się o poradę do specjalistów w dziedzinie obróbki drewna.