Bezpieczeństwo w pracy z obrzynarkami do drewna: jak uniknąć wypadków?

Bezpieczeństwo podczas pracy z obrzynarką do drewna jest kluczowe, aby uniknąć poważnych wypadków i kontuzji. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce każdego roku nawet kilkaset osób traci sprawność lub nawet życie z powodu wypadków przy pracy. Kluczowe jest więc stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przygotowanie przed pracą z obrzynarką do drewna

Obrzynarka do drewna to jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych do jego obróbki. Żeby bezpiecznie jej używać, trzeba jednak dokładnie przygotować się do pracy. Do najważniejszych kroków należą:

wielopiła do drewna

  • Inspekcja stanu technicznego – należy dokładnie sprawdzić stan techniczny obrzynarki, w tym ostrza, prowadnice i inne elementy mechaniczne. Niestety wciąż zdarza się, że maszyna jest dalej użytkowana mimo problemów technicznych, ponieważ dopóki da się z niej korzystać, unikanie naprawy lub wymiany niektórych części wydaje się niepotrzebnym wydatkiem. Często cierpią na tym właśnie pracownicy, bo brak całkowitej sprawności maszyny prowadzi do wypadków.
  • Czytanie i zrozumienie instrukcji obsługi – to niestety często pomijany krok, ale konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i stosowanie się do opisanych w niej zasad.
  • Przygotowanie stanowiska pracy – ten problem stosunkowo często pojawia się w niewielkich zakładach. Z obrzynarką powinno się pracować wyłącznie w pomieszczeniach z dobrym oświetleniem i wolną przestrzenią dookoła maszyny.
  • Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy – konieczne jest również przejście teoretycznego i praktycznego szkolenia BHP. Nigdy nie powinno się to odbywać na zasadzie wypełnienia dokumentów bez prawdziwego instruktażu.

Duża rotacja pracowników oraz cięcie kosztów tam, gdzie absolutnie nie powinno się tego robić, niestety przyczyniają się do wielu wypadków – w najgorszym przypadku nawet śmiertelnych. Wielopiła-obrzynarka zawsze powinna być więc obsługiwana przez osobę, która ma do tego kwalifikacje, a nie tylko odebrała powierzchowny instruktaż od pozostałych pracowników.

Właściwe ubranie i wyposażenie ochronne

Kolejną przyczyną wypadków bywa brak środków ochrony osobistej. Mogą to być zarówno zaniedbania ze strony pracodawcy, który ich nie zapewnia, jak i pracowników, którzy ich nie zakładają, chociaż mają do nich dostęp. Konieczne są takie środki ochrony osobistej, jak:

  • Ochrona oczu – okulary ochronne przeciwko pyłowi i odpryskom,
  • Ochrona uszu – obrzynarka generuje hałas, dlatego należy nosić zatyczki do uszu lub nauszniki,
  • Ochrona głowy – często zapomina się o ochronie głowy, tymczasem kask ochronny zapewnia bezpieczeństwo przed odpryskami drewna,
  • Ochrona rąk – rękawice ochronne również zabezpieczają przed odpryskami drewna oraz chronią dłonie przed ostrzem.
  • Ochrona stóp – niezbędne są również buty robocze z metalowym noskiem, które ochronią stopy przed spadającymi ciężkimi przedmiotami.

Dopiero jeśli używamy wszystkich tych środków ochrony, możemy mówić o bezpiecznej pracy z obrzynarką do drewna.

Bezpieczne praktyki podczas pracy z obrzynarką

Obrzynarka dwustronna znacznie zwiększa wydajność pracy przy obróbce drewna, ale żeby czerpać jak największe korzyści z jej użytkowania, konieczne jest stosowanie się do dobrych praktyk. Należą do nich przede wszystkim:

  • Ustawienie obrzynarki na stabilnej powierzchni – w innym wypadku maszyna będzie przesuwać się podczas pracy.
  • Zastosowanie odpowiednich technik podawania drewna – najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wdrożenie automatycznego podawania drewna, chociaż wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
  • Unikanie noszenia luźnych ubrań i biżuterii – nie bez powodu podczas pracy powinno się nosić odzież roboczą, aby uniknąć zahaczenia i groźnego wypadku.

Obróbka drewna skrawaniem na szczęście z każdym rokiem staje się coraz bezpieczniejsza, dzięki wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. W wielu zakładach wykorzystuje się solidne wielopiły-obrzynarki, które dzięki swojej zamkniętej konstrukcji nie narażają pracowników na odpryski czy kontakt z ostrzem oraz generują znacznie mniej hałasu.

Konserwacja i czyszczenie obrzynarki do drewna

Regularna konserwacja i czyszczenie obrzynarki do drewna jest kluczowe dla utrzymania jej w dobrym stanie technicznym, co pozwala uniknąć awarii i groźnych wypadków. Przed konserwacją zawsze trzeba jednak pamiętać, aby odłączyć maszynę od zasilania. Wydaje się to oczywiste, ale zdarza się, że przy problemach technicznych, pracownicy próbują rozwiązywać je na własną rękę, nie pamiętając, że obrzynarka w każdej chwili może się uruchomić. Dokładne przepisy dotyczące konserwacji oczywiście różnią się w zależności od maszyny, ale zastosowanie często znajdują tak proste środki, jak sprężone powietrze czy silikon w sprayu, który ułatwia czyszczenie. Utrzymanie dobrego stanu technicznego jest zależne również od rodzaju surowca, ponieważ jednym z najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń jest żywica – trzeba usuwać ją z rolek dociskowych. Oprócz tego, konieczne jest usuwanie trocin. W nowoczesnych, przemysłowych obrzynarkach, sprawa oczywiście jest ułatwiona, ponieważ w zamkniętej konstrukcji zazwyczaj umieszcza się również zintegrowane kanały trocin.

Bezpieczeństwo podczas pracy z obrzynarką do drewna jest kluczowe dla uniknięcia wypadków i kontuzji. Aby zapewnić bezpieczeństwo, należy dokładnie przygotować się do pracy, stosować odpowiednie wyposażenie ochronne, dobre praktyki oraz pamiętać o regularnej konserwacji.