Jak wybrać najlepszą strugarkę czterostronną?

Konkurencja i wysokie ceny surowców sprawiają, że żaden przedsiębiorca działający w branży drzewnej nie może pozwolić sobie na straty materiału lub posiadanie mało wydajnych maszyn. Właśnie dlatego, tak dużą popularnością cieszą się strugarki 4-stronne, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na obróbkę elementu drewnianego z czterech stron jednocześnie.

Jak pracują strugarki czterostronne?

strugarki czterostronne

Strugarki mogą pełnić różne funkcje podczas obróbki drewna. Nadają elementom drewnianym gładką powierzchnię, pożądaną grubość lub sprawiają, że poszczególne płaszczyzny drewna są idealnie prostopadłe lub równoległe. Technologia wciąż się jednak rozwija, dlatego maszyny działają coraz wydajniej. Nie trzeba więc posiadać oddzielnego sprzętu do każdego procesu technologicznego. Strugarka czterostronna jest wyposażona w specjalne wrzeciona, które ścinają drewno w czterech płaszczyznach. Właśnie dlatego, jeśli interesuje nas strugarka czterostronna, cena jest dość wysoka. Płacimy tutaj jednak za wydajność pracy i mniejsze zaangażowanie pracowników w proces strugania. Na rynku dostępne są też rozwiązania umożliwiające dobre wykorzystanie odpadów drewnianych np. rębak jednowałowy. Perspektyw zwiększenia wydajności jest więc wiele, ale trzeba zacząć z nich korzystać.

Jedną z najważniejszych części strugarki bez wątpienia jest układ posuwowy. Biegnie on przez całą maszynę, dlatego drewno bezpiecznie przemieszcza się walcami w miejsce cięcia, a stamtąd element obrabiany wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Niezbędne są tutaj również prowadnice, które zapewniają odpowiednie ułożenie drewna. Warto pamiętać, że układ posuwowy jest wyposażony w osobny silnik. Dobrze, jeśli posiada opcję regulowania prędkości posuwu, która jest wyrażana w m/min.

Najważniejszymi elementami maszyny są jednak oczywiście wrzeciona i noże oraz napędzające je silniki. W wielu strugarkach wrzeciona są ustawione podwójnie np. parami na górze i dole. Warto pamiętać, że każde wrzeciono z nożami jest napędzane innym silnikiem dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich moc. Elementy tnące poruszają się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę, dlatego doskonale sprawdzają się podczas strugania drewna na skalę przemysłową. Strugarka jest też wyposażona w silnik, który odpowiada za regulację wysokości cięcia, ale do jego mocy nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi.

Strugarki są wyposażone oczywiście również w inne elementy np. panel sterujący czy obudowę, która zapewnia bezpieczeństwo operatorowi. Istotne są również pompy smarowania, zapobiegające zatarciu urządzenia. Duże znaczenie ma też stół, który musi być stabilny i odporny na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę intensywność pracy strugarki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru strugarki czterostronnej?

Pierwszym elementem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru strugarki jest oczywiście moc silników. Im wyższa, tym wydajniej pracuje maszyna, ale rośnie też jej cena. Warto więc mierzyć siły na zamiary, ponieważ w małym przedsiębiorstwie nie trzeba decydować się na rozwiązanie o najwyższej dostępnej mocy. Dobrze jednak dowiedzieć się, czy strugarka nadaje się np. do drewna mokrego, aby móc zaoszczędzić czas na suszenie surowca. Warto zwrócić uwagę również na moc silnika posuwu.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na regulację wysokości i szerokości, ponieważ w ten sposób można przygotować się do obróbki różnego rodzaju materiałów. Warto wziąć to pod uwagę np. w zakładach zajmujących się produkcją mebli. Dobrą strugarkę można wyregulować co do milimetra.

Nie można zapominać również o jakości stołu roboczego. Musi to być trwała, ciężka konstrukcja, która nie ulegnie zużyciu podczas intensywnego użytkowania. W innym wypadku, może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa operatora maszyny lub uszkodzenia obrabianego elementu. Najlepiej, jeśli powierzchnia stołu jest dodatkowo wypolerowana, aby zapewniać niewielkie tarcie podczas przesuwania materiału.

Żyjemy w czasach, gdzie elektronika jest już normą. Podczas zakupu strugarki warto więc pamiętać, aby sprawdzić jakość komponentów, takich jak wyświetlacze, panele sterowania czy monitory. Obsługa maszyny powinna być jak najbardziej intuicyjna, ponieważ znacznie ułatwi to szkolenia.

Gdzie sprawdzają się strugarki czterostronne?

Strugarka czterostronna to połączenie kilku maszyn: grubościówki (ścina materiał od góry na określoną grubość), frezarki (obrabia materiał po bokach) oraz wyrówniarki (wyrównuje materiał od dołu). W wielu maszynach znajdują się wrzeciona, które mogą zostać wykorzystane do nadania drewnu praktycznie każdego pożądanego przez nas kształtu.

Oprócz tradycyjnych strugarek czterostronnych, na rynku można znaleźć też bardziej wyspecjalizowane maszyny przeznaczone do obróbki konkretnego rodzaju drewna. Jest to np. strugarka do bali, która najczęściej znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym. Przydaje się podczas produkcji łat, płatwi stropowych czy elementów niezbędnych do budowy domów z bali. Przed zakupem maszyny warto więc zapoznać się z pełną ofertą rozwiązań do strugania drewna.

Wieloletnie doświadczenie w branży maszyn do drewna pozwala nam nie tylko dostarczać sprawdzone rozwiązania, ale też służyć profesjonalną radą. Zapraszamy więc do kontaktu, nie tylko w kwestii strugarek czterostronnych czy rębaków, ale wszystkich maszyn w naszej ofercie.